مجموع : 0 تومان
محصولی انتخاب نشده است

دوچرخه ثابت یک دستگاه ورزشی بسیار عالی برای انجام تمرینات هوازی در باشگاه ورزشی و منزل می باشد؛ با این وسیله می توان ورزش دوچرخه سواری را شبیه سازی کرد؛ به طوری که حتی دوچرخه سواران حرفه ای نیز از این دستگاه برای انجام تمرینات خود استفاده می کنند.نکته مهم در مورد دوچرخه ثابت این است که می بایست در حین تمرین برای وضعیت بدنی کاربر متناسب باشد؛ در این صورت کیفیت ورزش افزایش پیدا می کند و احتمال آسیب دیدگی کاهش می یابد. یکی از گزینه هایی که باید حتماً تنظیم بشود ارتفاع دوچرخه ثابت است.

ارتفاع دوچرخه ثابت به قد و طول پای ورزشکار بستگی دارد. برای این که بدانید ارتفاع دوچرخه برای شما مناسب هست یا خیر بر روی زین بنشینید و رکاب را در پایین ترین حالت نگه دارید؛ در این وضعیت زانو باید کمی خم باشد یا کنار دوچرخه بایستید؛ زین دوچرخه باید با استخوان لگن در یک راستا قرار بگیرد.

پس از این که ارتفاع زین را درست کردید، درجه مقاومت را تنظیم نمایید؛ مقاومت دوچرخه ثابت به دو صورت مگنتی و الکترومگنتی قابل تنظیم می باشد؛ در مدل های مگنتی با پیچاندن یک پیچ می توانید مقاومت را تنظیم نمایید؛ در مدل های الکترومگنتی مقاومت با فشار یک دکمه انجام می پذیرد؛ چون اغلب این دستگاه ها برنامه های از پیش تعیین شده ای دارند، در هنگام استفاده از برنامه ها مقاومت خود به خود تغییر می کند.

تنظیم بودن ارتفاع صندلی دوچرخه ثابت بر روی درجه مقاومت تاثیر دارد؛ اگر ارتفاع دوچرخه درست نباشد و مقاومت را افزایش بدهید؛ زانوها بیشتر آسیب می بینند؛ زیرا در هنگام پدال زدن فشار زیادی به لگن، مچ پا و زانوها وارد می شود.تنظیم زین نیز اهمیت به سزایی دارد و انعطاف پذیری را تحت تاثیر قرار می دهد؛ وقتی بر روی زین دوچرخه ثابت می نشنید زاویه بدن باید درست باشد؛ اگر زاویه بدن به صورت غلط به طرف جلو یا عقب باشد به کمر و زانو فشار وارد می شود؛ در این صورت فشار نامتعادلی به نیم تنه وارد خواهد شد؛ این فشار نامتعارف قسمت های دیگر بدن را تحت تاثیر قرار داده و باعث ایجاد آسیب مخصوصاً در ناحیه زانو می شود.

به وضعیت فرمان نیز باید توجه داشته باشید؛ وضعیت فرمان به روش رکاب زدن و قرار گرفتن بر روی دوچرخه ثابت بستگی دارد؛ در صورتی که فرمان بیش از حد پایین باشد گردن و شانه ها دچار تنش شده و آسیب می بینند.افرادی که با حالت رو به جلو یا به اصطلاح تهاجمی بر روی دوچرخه ثابت می نشینند، مایلند فرمان بالاتر باشد؛ بهترین حالت بر روی دوچرخه ثابت زمانی است که کاربر احساس راحتی داشته باشد. در هنگام رکاب زدن پاها را وسط پدال گذاشته و به وسیله پنجه و کف پا پدال ها را به چرخش درآورید.

روی دوچرخه ثابت هایی که به صورت مبله یا پشتی دار نیستند، می توانید به صورت ایستاده نیز پدال بزنید، در این صورت کارآیی تمرین افزایش پیدا می کند.زمانی که مقاومت را بالا می برید و ایستاده رکاب می زنید ورزش تپه نوردی شبیه سازی می شود؛ در سالن های اسپینینگ همه این مراحل زیر نظر مربی انجام می شود. اسپینینگ یک ورزش جدید است که در بسیار از باشگاه های ورزشی به آن می پردازند و طرفداران بسیاری پیدا کرده است.

انجام این ورزش در منزل نیز امکان پذیر است؛ کافی است دوچرخه ثابت مخصوص اسپینینگ تهیه کرده و با آن تمرین انجام بدهید؛ این ورزش ظرف چند هفته تاثیرات چشمگیری بر روی بدن می گذارد و پایین تنه را بسیار خوش فرم می کند.در هنگام رکاب زدن بر روی دوچرخه ثابت به موسیقی پرانرژی با ضرب آهنگ تند گوش بدهید و سعی کنید حرکات خود را با ریتم موزیک هماهنگ کنید. این کار انرژی و سرعت شما را افزایش داده و باعث می شود زمان بیشتری بتوانید ورزش کنید.

9 / 10
از 1 کاربر

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

ورزش صبحگاهی با دوچرخه ثابت

فواید دوچرخه ثابت بیشتر است یا دوچرخه سواری در فضای باز؟

تاثیر تمرینات کاردیو بر روی دوچرخه ثابت

زانوهایی قوی با دوچرخه ثابت

درجات مقاومت دوچرخه های ثابت

اسپینینگ چیست و فواید آن کدام است؟

مزایای استفاده از دوچرخه ثابت برای زنان سالمند

فواید سریع رکاب زدن برای بیماران پارکینسونی

بهترین دوچرخه ثابت برای من کدام است؟

دوچرخه اسپینینگ به درد چه کسانی می خورد؟

آیا دوچرخه ثابت میتواند عضلات ران را برجسته کند؟

چند نکته برای تنظیم دوچرخه ثابت هنگام تمرین

لیست قیمت دوچرخه ثابت

راحت ترین دوچرخه ثابت برای تمرین

دوچرخه ثابت و لاغری ران

خواص درمانی دوچرخه ثابت

اشتباهات رایج در هنگام ورزش با دوچرخه ثابت

آشنایی با ورزش اسپینینگ

درمان واریس با اسکی فضایی و دوچرخه ثابت

با دوچرخه ثابت هم سالم باشید و هم اندام متناسب داشته باشید

ورزش اسپینینگ چگونه است؟

دوچرخه ثابت به درد چه کسانی می خورد؟

اسپینینگ چیست؟

کاهش وزن با استفاده از دوچرخه ثابت

ورزش هوازی با دوچرخه ثابت

دوچرخه ثابت و اثر آن بر ماهیچه های ران

حل مشکل افسردگی با استفاده از دوچرخه ثابت

با دوچرخه ثابت عضلات خود را تقویت کنید

بهترین شدت تمرین با دوچرخه ثابت

حداکثر جذب اکسیژن بر روی دوچرخه ثابت

چاقی شکمی، بدترین نوع چاقی

چرا دوچرخه ثابت ورزشی؟!

30 دقیقه در روز با دوچرخه ثابت

چند روش تمرینی با استفاده از دوچرخه ثابت

رژیم غذایی یا دوچرخه ثابت؟

مزایای دوچرخه ثابت پروتئوس

بهترین روش استفاده از دوچرخه ثابت

آیا دوچرخه ثابت باعث ساییدگی مفصل می شود؟

دوچرخه ثابت یا متحرک؟

تاثیر دوچرخه ثابت در لاغری شکم

دوچرخه ثابت ایستاده انتخاب کنیم یا نشسته؟

تاثیر پدال زدن معکوس بر روی دوچرخه ثابت

کدام عضلات در کار با دوچرخه ثابت درگیرند؟

نکات قابل توجه قبل از خرید دوچرخه ثابت خانگی

فواید دوچرخه ثابت

راهنمایی خرید دوچرخه ثابت

تاثیر دوچرخه ثابت در سلامتی

انواع دوچرخه ثابت

دوچرخه ثابت چیست؟