مجموع : 0 تومان
محصولی انتخاب نشده است

واژه اسپینینگ از کلمه اسپین به معنی چرخیدن گرفته شده که برای چرخیدن دوک نخ ریسی به کار می رفته است و امروزه به یک نوع ورزش با دوچرخه ثابت گفته می شود که در سراسر جهان طرفداران بسیاری دارد و یکی از بهترین برنامه های ورزشی محسوب می شود. ورزش اسپینینگ برای نخستین بار توسط یک مربی ورزش ابداع شد که سعی می کرد دستگاهی بسازد که دوچرخه سواران حرفه ای به وسیله آن بتوانند در یک محیط کوچک و بسته به تمرینات دوچرخه سواری بپردازند و مربی همواره نزدیک به آنان باشد و بتواند تذکرات لازم را گوشزد کند.

دوچرخه سواران حرفه ای و بخصوص دوچرخه سواران رشته کوهستان که ساعت ها در کوهستان به رکاب زدن مشغول هستند، از این وسیله استقبال کردند و آن را برای بالا بردن سطح آمادگی جسمانی خود به کار گرفتند. بعدها این دستگاه به سالن های بدنسازی راه یافت.

امروزه ورزشکاران برای انجام این تمرین در کنار هم بر روی دوچرخه ثابت قرار می گیریند و همراه با موزیک و رقص نور شروع به رکاب زدن می کنند و مربی توسط هدست به راهنمایی آنان می پردازد. اسپینینگ یک ورزش هوازی ریتمیک محسوب می شود که در مدت زمان نسبتا طولانی با شدت متوسط انجام شده و پس از 20 دقیقه بدن ورزشکار را وارد مرحله چربی سوزی می کند و علاوه بر افزایش سطح آمادگی جسمانی به تناسب اندام منجر می شود.اگر 45 دقیقه بر روی دوچرخه ثابت با سرعت متوسط رکاب بزنید، حدود 600 کالری از دست خواهید داد و پس از گذشت 2 الی 3 ماه تغییرات چشمگیری در بدن خود مشاهده خواهید کرد.

ورزش اسپینینگ اغلب به روش تناوبی یا اینتروال انجام می شود، یعنی ورزشکار 2 الی 3 دقیقه با نهایت توان خود رکاب می زند و بعد 1 دقیقه با آهسته رکاب زدن به استراحت فعال می پردازد و همین چرخه را تا پایان مدت تمرین ادامه می دهد. روش اینتروال کمک می کند که فرد دیرتر خسته بشود و در کوتاه ترین زمان بهترین نتایج را به دست بیاورد. اسپینینگ چیزی بیشتر از یک تمرین ساده با دوچرخه ثابت است. در این ورزش دوچرخه ثابت با قد و چثه کاربر تنظیم می شود و توسط موسیقی و تصورات ذهنی کاربر تمرینی هیجان انگیز و جذاب انجام می گیرد. دوچرخه ثابت های مدرن امروزی مجهز به صفحه نمایش دیجیتالی هستند که زمان، سرعت رکاب زدن در دقیقه، کالری مصرف شده، مسافت طی شده و ضربان قلب کاربر را نشان می دهند.

اندازه ضربان قلب سطح تمرین را تعیین کرده و مشخص می کند در چه زمانی باید شدت را افزایش یا کاهش بدهید. در حین تمرین ضربان قلب نباید به بیش از 90 درصد حداکثر خود برسد و این یعنی 90 درصد حداکثر ضربان قلب، بالاترین سطح تمرین را نشان می دهد. ورزشکاران در 3 سطح ملایم، متوسط و شدید به انجام تمرینات ورزشی مشغول می شوند. درجه مقاومت دوچرخه ثابت در برابر سرعت رکاب زدن قابل تنظیم بوده و با تغییر آن می توان به انجام تمرینات دشوار و آسان پرداخت.

با ورزش اسپینینگ عضلات و ماهیچه های پا تقویت شده و فرم بسیار زیبایی پیدا می کند. در زیبایی شناسی مدرن امروز داشتن پاهایی زیبا و شکم تخت بسیار حائز اهمیت است و این ورزش برای دست یابی به این موارد گزینه مناسبی است.اسپینینگ در باشگاه های ورزشی طرفداران زیادی دارد و مربیان آن را برنامه ورزشی همه شرکت کنندگان می گنجانند؛ اما این وسیله در منزل نیز قابل استفاده است و فرد می تواند در محیط امن منزل و به دور از هیاهوی بیرون به انجام این تمرینات بپردازد.

ورزش اسپینینگ یک روش بسیار عالی برای سوزاندن کالری های اضافه محسوب می شود و کسانی که این ورزش را ادامه می دهند، در صورت رعایت یک رژیم غذایی مناسب هرگز چاق نمی شوند. به پا داشتن کفش ورزشی مناسب در حین انجام این تمرین ضروری است. کمی قبل از شروع تمرین یک لیوان آب بنوشید و درحین تمرین، بطری آب در دسترس داشته باشید و چند دقیقه یک بار گلویی تازه کنید؛ این کار سبب می شود دمای بدن متعادل باقی بماند و سوخت و ساز بهتر انجام بشود.

اگر با برنامه اصولی و درست پیش بروید، حتی 3 جلسه پس از شروع تمرینات نیز در شکل ظاهری بدنتان تغییراتی ایجاد می شود و خوش فرم تر به نظر می آیید. ورزش اسپینینگ به کاهش وزن؛ تناسب اندام، چربی سوزی در ناحیه ران و شکم، افزایش قدرت ذهنی برای تمرکز و داشتن حافظه بهتر، بهبود وضعیت قلبی- عروقی، بهبود دستگاه تنفسی و... کمک می کند.

7 / 10
از 1 کاربر

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

ورزش صبحگاهی با دوچرخه ثابت

فواید دوچرخه ثابت بیشتر است یا دوچرخه سواری در فضای باز؟

تاثیر تمرینات کاردیو بر روی دوچرخه ثابت

زانوهایی قوی با دوچرخه ثابت

درجات مقاومت دوچرخه های ثابت

اسپینینگ چیست و فواید آن کدام است؟

مزایای استفاده از دوچرخه ثابت برای زنان سالمند

فواید سریع رکاب زدن برای بیماران پارکینسونی

بهترین دوچرخه ثابت برای من کدام است؟

دوچرخه اسپینینگ به درد چه کسانی می خورد؟

آیا دوچرخه ثابت میتواند عضلات ران را برجسته کند؟

چند نکته برای تنظیم دوچرخه ثابت هنگام تمرین

لیست قیمت دوچرخه ثابت

راحت ترین دوچرخه ثابت برای تمرین

دوچرخه ثابت و لاغری ران

خواص درمانی دوچرخه ثابت

اشتباهات رایج در هنگام ورزش با دوچرخه ثابت

آشنایی با ورزش اسپینینگ

درمان واریس با اسکی فضایی و دوچرخه ثابت

با دوچرخه ثابت هم سالم باشید و هم اندام متناسب داشته باشید

ورزش اسپینینگ چگونه است؟

دوچرخه ثابت به درد چه کسانی می خورد؟

اسپینینگ چیست؟

کاهش وزن با استفاده از دوچرخه ثابت

ورزش هوازی با دوچرخه ثابت

دوچرخه ثابت و اثر آن بر ماهیچه های ران

حل مشکل افسردگی با استفاده از دوچرخه ثابت

با دوچرخه ثابت عضلات خود را تقویت کنید

بهترین شدت تمرین با دوچرخه ثابت

حداکثر جذب اکسیژن بر روی دوچرخه ثابت

چاقی شکمی، بدترین نوع چاقی

چرا دوچرخه ثابت ورزشی؟!

30 دقیقه در روز با دوچرخه ثابت

چند روش تمرینی با استفاده از دوچرخه ثابت

رژیم غذایی یا دوچرخه ثابت؟

مزایای دوچرخه ثابت پروتئوس

بهترین روش استفاده از دوچرخه ثابت

آیا دوچرخه ثابت باعث ساییدگی مفصل می شود؟

دوچرخه ثابت یا متحرک؟

تاثیر دوچرخه ثابت در لاغری شکم

دوچرخه ثابت ایستاده انتخاب کنیم یا نشسته؟

تاثیر پدال زدن معکوس بر روی دوچرخه ثابت

کدام عضلات در کار با دوچرخه ثابت درگیرند؟

نکات قابل توجه قبل از خرید دوچرخه ثابت خانگی

فواید دوچرخه ثابت

راهنمایی خرید دوچرخه ثابت

تاثیر دوچرخه ثابت در سلامتی

انواع دوچرخه ثابت

دوچرخه ثابت چیست؟