مجموع : 0 تومان
محصولی انتخاب نشده است

یکی از انواع دوچرخه ثابت که بیشتر در باشگاههای بدنسازی از آن استفاده می شود دوچرخه ثابت اسپینینگ می باشد.البته افراد دیگری هستند که دوست دارند در منزل به شکل حرفه ای دوچرخه سواری کنند این افراد نیز از دوچرخه اسپینینگ استفاده می نمایند.همانطور که می دانید دوچرخه ثابت از جمله تجهیزات ورزشی ایروبیک (هوازی) می باشد، البته لازم به ذکر است که از این لحاظ به نسبت تردمیل و اسکی فضایی ویژگی خاصی ندارد و استفاده از آن کمتر از الپتیکال و تردمیل ظرفیت هوازی فرد را بالا می برد.اگر قصد دارید که از فواید یک ورزش هوازی بهره مند گردید بهتر است در کنار ورزش با دوچرخه ثابت از پیاده روی و دویدن نیز استفاده کنید.اما عده ای هستند که قصد دارند عضلات و ماهیچه های پایین تنه خود را تقویت کنند برای این افراد استفاده از دوچرخه ثابت اسپینینگ بهترین انتخاب می باشد.

البته استفاده از دوچرخه ثابت علاوه بر پایین تنه بر روی عضلات بالا تنه شما نیز تاثیرات مثبتی دارد و کتف، قفسه سینه و بازوهای تان را درگیر فعالیت می کند و سبب تقویت آنها می گردد. شما می توانید پس از مدتی و با دستیابی به آمادگی بدنی مقاومت دستگاه را اضافه نمایید و به این ترتیب شدت تمرینات خود را افزایش دهید. به این ترتیب عضلات شما بیشتر درگیر فعالیت شده و زودتر تقویت می گردد.البته شدت تمرین با توجه به برنامه انتخابی شما در طول آن تغییر می یابد.

افراد میانسال و مسن و یا کسانی که آمادگی بدنی کافی برای انجام ورزش طولانی مدت را ندارند بهتر است تمرین خود با استفاده از دوچرخه ثابت اسپینینگ را به جای یکبار و در یک بازه زمانی طولانی در روز به دفعات بیشتر با زمان کوتاه تر تقسیم کنند. مثلاً در 2 تا 3 نوبت در روز به این ترتیب کمتر دچار فشار و آسیب می گردند.

استفاده از دوچرخه ثابت به دلیل شرایط آن و حالت نشسته فرد در هنگام تمرین برای همه افراد مناسب می باشد. حتی کسانی که به مشکلاتی از قبیل عدم تعادل، صرع و مشکلات بینایی دچار هستند و یا در استخوانها و مفاصل خود درد یا مشکلاتی دارند می توانند از دوچرخه ثابت اسپینینگ استفاده کنند.دوچرخه ثابت به نسبت سایر دستگاههای ورزشی ایمنی بیشتری دارد و حفظ تعادل کاربر در آن راحتتر است.

استفاده از این ورزش هوازی حتی برای کسانی که پوکی استخوان دارند مناسب می باشد و بیشتر از پیاده روی توصیه میگردد، زیرا در این ورزش شخص به دلیل حالت نشسته ای که دارد همانند پیاده روی مجبور به تحمل وزن خود نمی باشد به همین دلیل احتمال بروز آسیب دیدگی و یا شکستگی در این افراد بسیار کم می باشد و فرد با خیال راحت و البته با شدت کمتر می تواند به انجام ورزش با دوچرخه ثابت بپردازد.

البته برای جلوگیری از فشار و آسیب این افراد باید حالت بدن خود را در طول تمرین به گونه ای نگاه دارند که وزن خود را بر روی دسته ها نیندازند و وضعیت بدن آنها صاف و به حالت ایستاده باشد.کسانی که به بیماری دیابت مبتلا هستند در صورت پیاده روی کردن به دلیل اصطکاک میان پا با کفش و زمین احتمال بروز زخم در پای آنها وجود دارد که این موضوع برای افراد دیابتی بسیار خطرناک می باشد اما استفاده از دوچرخه ثابت اسپینینگ این مشکل را حل کرده و برای این افراد وسیله ورزشی مناسبی می باشد.

استفاده از دوچرخه ثابت برای برخی از افراد مناسب نیست و ممنوع می باشد.این افراد عبارتند از کسانی که در قسمت زانوی خود دچار مشکلات جدی هستند یا به تازگی عملی بر روی زانوهای خود انجام داده اند و یا در قسمت استخوان ران دچار مشکلاتی هستند.که البته این افراد هم می توانند در صورت تائید پزشک متخصص خود و تنظیم مناسب دستگاه به گونه ای که فاصله پا و خمیدگی آن با پدال به گونه ای مناسب باشد از این دستگاه استفاده نمایند.اما در صورت تنظیم نامناسب سبب بروز آسیب و تشدید درد زانو می گردد.

نکته مهم این است که هر شخصی پیش از استفاده از دوچرخه ثابت اسپینینگ آن را به گونه ای مناسب و با توجه به شرایط جسمی خود تنظیم نماید. به شکلی که فاصله مناسب زین تا دسته ها و زین تا پدال و زمین برای بدن فرد مناسب باشد.یعنی فرد نباید در طول تمرین احساس سختی و فشار کند.ویژگی دیگر دوچرخه ثابت اسپینینگ این است که امکان تنظیم مقاومت در این دستگاه وجود دارد البته افرادی که مبتدی هستند باید در ابتدا به بدن خود آمادگی لازم را بدهند و تا دو تا سه هفته از تنظیم مقاومت آن خودداری کنند.

10 / 10
از 1 کاربر

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

ورزش صبحگاهی با دوچرخه ثابت

فواید دوچرخه ثابت بیشتر است یا دوچرخه سواری در فضای باز؟

تاثیر تمرینات کاردیو بر روی دوچرخه ثابت

زانوهایی قوی با دوچرخه ثابت

درجات مقاومت دوچرخه های ثابت

اسپینینگ چیست و فواید آن کدام است؟

مزایای استفاده از دوچرخه ثابت برای زنان سالمند

فواید سریع رکاب زدن برای بیماران پارکینسونی

بهترین دوچرخه ثابت برای من کدام است؟

دوچرخه اسپینینگ به درد چه کسانی می خورد؟

آیا دوچرخه ثابت میتواند عضلات ران را برجسته کند؟

چند نکته برای تنظیم دوچرخه ثابت هنگام تمرین

لیست قیمت دوچرخه ثابت

راحت ترین دوچرخه ثابت برای تمرین

دوچرخه ثابت و لاغری ران

خواص درمانی دوچرخه ثابت

اشتباهات رایج در هنگام ورزش با دوچرخه ثابت

آشنایی با ورزش اسپینینگ

درمان واریس با اسکی فضایی و دوچرخه ثابت

با دوچرخه ثابت هم سالم باشید و هم اندام متناسب داشته باشید

ورزش اسپینینگ چگونه است؟

دوچرخه ثابت به درد چه کسانی می خورد؟

اسپینینگ چیست؟

کاهش وزن با استفاده از دوچرخه ثابت

ورزش هوازی با دوچرخه ثابت

دوچرخه ثابت و اثر آن بر ماهیچه های ران

حل مشکل افسردگی با استفاده از دوچرخه ثابت

با دوچرخه ثابت عضلات خود را تقویت کنید

بهترین شدت تمرین با دوچرخه ثابت

حداکثر جذب اکسیژن بر روی دوچرخه ثابت

چاقی شکمی، بدترین نوع چاقی

چرا دوچرخه ثابت ورزشی؟!

30 دقیقه در روز با دوچرخه ثابت

چند روش تمرینی با استفاده از دوچرخه ثابت

رژیم غذایی یا دوچرخه ثابت؟

مزایای دوچرخه ثابت پروتئوس

بهترین روش استفاده از دوچرخه ثابت

آیا دوچرخه ثابت باعث ساییدگی مفصل می شود؟

دوچرخه ثابت یا متحرک؟

تاثیر دوچرخه ثابت در لاغری شکم

دوچرخه ثابت ایستاده انتخاب کنیم یا نشسته؟

تاثیر پدال زدن معکوس بر روی دوچرخه ثابت

کدام عضلات در کار با دوچرخه ثابت درگیرند؟

نکات قابل توجه قبل از خرید دوچرخه ثابت خانگی

فواید دوچرخه ثابت

راهنمایی خرید دوچرخه ثابت

تاثیر دوچرخه ثابت در سلامتی

انواع دوچرخه ثابت

دوچرخه ثابت چیست؟