09122648409
سبد خرید 0
« بازگشت به لیست مقالات | یکشنبه 21 فروردین 1401 در ساعت 12 : 12 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

امروزه انواع تردمیل به همراه سایر وسایل ورزشی نقش مهمی در تناسب اندام دارند. اسکی فضایی که به آن الپتیکال نیز گفته می شود، یکی از وسایل ورزشی محبوب در خانه و باشگاه است. هنگامی که شما از دستگاه الپتیکال استفاده می کنید به صورت هم زمان چند حرکت بالا رفتن از پله، پدال زدن و حرکتی مانند ورزش اسکی را انجام می دهید. در این ورزش دست شما به صورت کامل به جلو و عقب می رود در حالی که پاهای شما به صورت بیضی شکل حرکت می کنند. الپتیکال ها کم ترین آسیب را به مفاصل زانو وارد می کنند و به کارگیری آنها به حدی راحت است که تمامی سنین می توانند از آن استفاده کنند. در ادامه با هایپرجیم همراه باشید تا اطلاعاتی بیشتری در این زمینه به دست آورید.

چه کسانی مجاز به استفاده از اسکی فضایی هستند؟

اسکی فضایی یکی از بهترین گزینه های موجود برای کسانی است که می خواهند هنگام ورزش، کمترین فشار را به زانو و مفاصل خود وارد کنند. این وسیله در مقایسه با تردمیل فشار کمتری را به زانو، کمر و باسن وارد می کند. این ورزش به علت اینکه پاها روی پدال قرار می گیرند، مانند دوچرخه سواری کمترین فشار را به مفاصل زانو وارد می کند و از این جهت تمرین راحتی است. ورزش با دستگاه های بی ضرر مثل اسکی فضایی جریان خون را در غضروف زانو افزایش می دهد و به حفظ سلامت زانو کمک می کند. به خصوص اگر از آرتریت رنج می برید. این وسیله عضلات شکم، ران، همسترینگ و مچ پا را تقویت می کند و به شما در داشتن زانویی سالم یاری می رساند. اگر در هنگام تمرین احساس درد داشتید به نوع تمرین خود، موقعیت پاها و شیب دقت کنید. در ادامه تمرین هایی را برای لاغری شکم بدون آسیب به زانو برایتان ذکر می کنیم.

نقش اسکی فضایی در تناسب اندام و لاغری شکم

الپتیکال ها یکی از بهترین گزینه ها برای خانه و باشگاه هستند و بهتر است بدن خود را پیش از ورزش به وسیله الپتیکال گرم کنید. اگر اولین بار است که از این دستگاه استفاده می کنید، می توانید عملکرد و دستورالعمل های لازم را بر روی کنسول جلو دستگاه ببینید. ابتدا صفحه مانیتور را روشن کنید و بعد شروع به پدال زدن کنید. سپس دسته های دستگاه را حرکت دهید تا تمرین شما کامل شود. از آنجا که دستگاه الپتیکال جزء تمرینات هوازی است با افزایش ضربان قلب به سلامت سیستم قلبی عروقی بدن کمک می کند. همین طور می توانید به منظور جلوگیری از پوکی استخوان از دستگاه الپتیکال استفاده کنید. به این صورت که سعی کنید به تدریج از مقدار شدت بیشتر با تنظیم مقاومت استفاده کنید. البته به این نکته توجه کنید که اسکی فضایی همانند تردمیل برای بخشی از فعالیت های ورزشی ما مناسب هستند و تنها بخشی از فعالیت های دنیای واقعی را شبیه سازی می کنند.

اگر می خواهید از دستگاه الپتیکال استفاده بهینه کنید و قسمت فوقانی و پایینی بدن را همزمان تقویت کنید، باید از دسته ها استفاه کنید. شما با کشیدن دسته ها و نیز کشیده نگه داشتن شانه، حفظ استایل مناسب و پدال زدن صحیح باعث می شوید تا تمامی عضلات بدن به کار بیفتند. شما می توانید برای بیشترین استفاده از الپتیکال خود، از تنظیمات دستگاه استفاده کنید که در برخی از مدل ها درگیر شدن با این تنظیمات بسیار خسته کننده است. وجود دسته های متحرک این امکان را به شما می دهد که بالاتنه خود را نیز در ورزش درگیر کنید. برای استفاده از الپتیکال از هر دو دسته ثابت و متحرک استفاده کنید. شانه های خود را کمی به عقب و متمایل به پایین بگیرید و آرنج خود را کمی خم کنید. این کار باعث می شود روان تر حرکت کنید. شما می توانید با به کارگیری دسته ها حرکت های مختلفی انجام بدهید و با این کار به تناسب اندام دلخواه برسید. نقش دسته های ثابت و متحرک در اسکی فضایی برای انجام حرکات مختلف است. در ادامه به تمریناتی برای لاغری شکم با الپتیکال اشاره کرده ایم.

پرس فشاری تک دست

در این حرکت عضلات سینه و پشت بازو با یک حرکت فشاری درگیر می شوند. یک دست را روی دستگیره ثابت و دست دیگر را روی دستگیره متحرک الپتیکال قرار می دهیم. سپس دسته متحرک را با قدرت به سمت جلو حرکت دهید و با نیروی کمتری به عقب بازگردانید. این تمرین را برای هر یک از دستان خود انجام دهید و قدرت بدنی خود را به وسیله آن بسنجید و سعی کنید آن را در مقاومت های مختلف امتحان کنید.

کشیدن و ردیف کردن تک دست

این تمرین را هم همانند قبلی برای هر دو دست خود انجام دهید. این تمرین خلاف پرس فشاری تک دست است. شما باید دست خود را روی دستگیره ثابت قرار دهید و دست آزاد خود را روی دستگیره متحرک بگذارید، سپس دستگیره متحرک را با قدرت به سمت عقب بکشید و بعد آن را به آرامی به سمت جلو ببرید و فشاری نیاورید. سعی کنید این کار را با مقاومت های مختلف انجام دهید.

اسکوات ثابت

ابتدا دستگاه را با مقاومت دلخواه خود تنظیم کنید. دستان خود را روی دستگیره های ثابت قرار دهید و به صورت صاف و کشیده رو به جلو نگه دارید. هنگامی که با پاهای خود پدال می زنید، بدن شما به صورت اسکوات است و به سمت عقب می رود. هنگامی که در این حالت اسکوات هستید تمرین را بدون درنگ انجام دهید و بعد از 10 ثانیه استراحت کنید. از حالت خود خارج شوید و دوباره به همین صورت تمرین را تکرار کنید. سعی کنید در هر مرتبه کار با اسکی فضایی این حرکت را 10 تا 15 بار انجام دهید.

کلام آخر

امروزه با پیشرفت تکنولوژی دستگاه های ورزشی جدیدی ظهور می کنند که به وسیله آنها می توانید یک یا چند حرکت ورزشی را انجام دهید. اسکی فضایی از آن جمله دستگاهایی است که با داشتن دستگیره های ثابت و متحرک و داشتن دامنه حرکات وسیع، فرد را برای انجام حرکات مختلف ورزشی یاری می دهد تا بتواند عضلات بیشتری را درگیر کرده و به تناسب اندام برسد. همچنین این دستگاه برای لاغری شکم بسیار مؤثر است و در مقایسه با دستگاه های دیگر کمترین فشار را به زانو وارد می کند و از این رو بسیار مناسب است.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
10 / 10
از 1 کاربر
نمایش همه
علاقه مندی ها ()