مجموع : 0 تومان
محصولی انتخاب نشده است

ورزش هوازی و تاثیرات بی شمار آن

امتیاز کاربران :
10 / 10
از 1 کاربر

با پیشرفت علم و تکنولوژی ورزش نیز مانند سایر بخش های زندگی بشر تغییر کرد و به صورت علمی و اصولی در آمد. روش های علمی کیفیت اجرای صحیح مهارت های ورزشی را بالا می برد و بر اصول مکانیکی و بیومکانیکی متکی است. بیومکانیک علم استفاده از اصول مکانیکی در سیستم های بیولوژیکی انسان است که بر اساس آن بسیاری از وسایل و تجهیزات ورزشی ساخته و وارد بازار شدند.

امروزه ورزش علمی است که در پزشکی، آموزش و پرورش، روانشناسی، جامعه شناسی و اقتصادف مورد بحث و بررسی می باشد و سایر علوم به آن وابسته هستند.

در میان تمرینات متنوع ورزشی، تمرینات هوازی برای عموم مردم توصیه می شود و وجود دستگاه های هوازی مانند، تردمیل ، دوچرخه ثابت ، اسکی فضایی و... که در باشگاه ها و منازل قابل استفاده هستند، کار را برای همه راحت تر کرده است.

ورزش هوازی تاثیرات زیادی بر بدن انسان و به ویژه سیستم قلب – عروقی دارد. قلب یک عضو حساس است و هر گونه اختلالی در عملکرد آن موجب ایجاد مشکل در فعالیت های روزمره می شود. ورزش یکی از راه های مراقبت از قلب است. تمرینات ورزشی می بایست با سن و وزن فرد متناسب باشد.

تاثیر بر قلب:

تاثیرات مثبتی که ورزش هوازی بر قلب می گذارد عبارت است از تقویت عضله قلب و سایر عضلات، تسریع جریان خون و انتقال بهتر اکسیژن به سراسر بدن، پیشگیری از بیماری های فشار خون به دلیل کاهش کلسترول و باز شدن عروق، افزایش قدرت انقباضی به دلیل تقویت عضله قلب، کاش تعداد ضربان قلب و بیشتر شدن زمان استراحت در هر دقیقه و به جریان افتادن خون با نیروی بیشتر در هر تپش. با انقباض عضلات پا خون راحت تر به قلب باز می گردد و از بروز واریس در پاها جلوگیری می شود.

تاثیر بر دستگاه تنفسی:

تاثیرات مثبتی که ورزش هوازی بر دستگاه تنفس می گذارد افزایش مقدار اکسیژن مصرفی در اعضای بدن، افزایش حجم و سرعت جریان خون و رسیدن اکسیژن و مواد مغذی بیشتر به بافت ها می باشد. اگر مقدار اکسیژن خون بدن را در حالت استراحت با اکسیژن خون در حالت ورزش مقایسه کنید؛ می بینید در ورزش اعضای بدن چندین برابر بیشتر از حالت عادی اکسیژن دریافت می کنند.

همچنین با ورزش هوازی کیسه های هوایی شش ها بیشتر باز شده و بازدهی آن ها افزایش پیدا می کند. تعداد تنفس انسان در طول شبانه روز بیشتر می شود و کارآیی بدن افزایش یافته و فرد دیرتر خسته می شود.

تاثیر بر دستگاه گوارش:

ورزش هوازی بر روی دستگاه گوارش نیز تاثیرات مهمی دارد. با ورزش کارکرد دستگاه گوارش اصلاح شده، صحت و سلامت فرد بیشتر می شود. متخصصین گوارش معتقدند بیشتر بیماری های مربوط به دستگاه گوارش با فعالیت بدنی بیشتر و صحیح قابل درمان است. زیرا تمرینات هوازی اشتهای انسان را اصلاح کرده و مانع یبوست می شود.

تاثیر بر دستگاه حرکتی:

ورزش بر دستگاه حرکتی بدن نیز تاثیرات زیادی دارد. با تمرینات ورزشی عضلات، اسکلت بدن . مفاصل تقویت می شوند؛ در نتیجه کارآیی جسمی بالا می رود. ورزش صحیح و اصولی از آرتروز جلوگیری کرده و منجر به استحکام و مقاومت بیشتر مفاصل می شود و احتمال صدمه دیدن آن ها را کمتر می کند.

کشش عضلات و انعطاف پذیری بیشتر، تقویت ستون مهره ها و پیشگیری از کمر درد، استحکام استخوان ها و جلوگیری از پوکی استوان، ذخیره انرژی بیشتر در عضلات و پیشگیری از شل شدن عضلات از دیگر تاثیرات مثبت ورزش هوازی بر دستگاه حرکتی بدن می باشد.

تاثیر بر دستگاه عصبی:

ورزش حتی بر غدد داخلی نیز تاثیر می گذارد. با انجام تمرینات ورزشی مناسب و منظم ترشحات غدد داخلی تنظیم شده و هورمون های مورد نیاز به میزان کافی و به موقع، ترشح می شوند و همین مسئله موجب می شود جسم و روان انسان حالت مطلوبی پیدا کند و در افرادی که مستعد دیابت هستند، قند خون کاهش می یابد.

یکی از مهم ترین تاثیرات ورزش اثراتی است که بر دستگاه عصبی می گذارد. تمرینات ورزشی منجر به بهبود سیستم عصبی و هماهنگی بیشتر اعصاب و عضلات خواهد شد. همچنین ورزش از فشار های روانی و ناراحتی های عصبی کاسته و افسردگی را بهبود می بخشد.

با بهتر شدن سیستم عصبی – عضلانی فرد چالاک شده و اختلالات خواب از میان می رود. ورزش طول عمر انسان را بیشتر می کند. اگر دقت کنید متوجه خواهید شد سن بیولوژیکی ورزشکاران کمتر از سن بیولوژیکی افراد معمولی به نظر می رسد. کسانی که ورزش می کنند شاداب تر و جوان تر می مانند.

ورزش با مقاوم کردن بدن و بهبود سیستم ایمنی از ابتلا به بیماری های عفونی پیشگیری می کند. تمرینات منظم ومستمر ورزشی با کاهش بافت چربی و افزایش توده عضلانی در بدن به افزایش مصرف انرژی پایه کمک کرده و سبب می شود فرد حتی در حالت استراحت سوخت و ساز بیشتری داشته باشد. عضلات انرژی بدن را تامین می کنند؛ به همین علت ورزشکاران در انجام امور روزمره پر انرژی تر و تواناتر هستند.

کسانی که به ورزش رو می آورند کمتر دچار کسالت و بی حوصلگی می شوند و با داشتن اندامی متناسب و ظاهری زیبا بیشتر تمایل دارند در اجتماع ظاهر بشوند؛ به همین علت در ارتباطات اجتماعی موفق تر هستند و روابط خوبی با سایر مردم دارند.

هر کارفرمایی تمایل دارد یک فرد سالم با ظاهر خوبی را به کار بگیرد؛ بنابراین افراد ورزشکار در یافتن شغل مورد علاقه خود نیز موفق تر هستند.

کسانی که به ورزش می پردازند چون در حین انجام تمرینات به اکسیژن زیادی احتیاج دارند، کمتر به سراغ مصرف دخانیات و مواد مخدر می روند و از این گونه معضلات اجتماعی دوری می جویند.

ورزش و درمان افسردگی:

ورزش یک راه بسیار موثر برای درمان افسردگی محسوب می شود؛ انسان امروزی به دلیل پیشرفت تکنولوژی و روابط میان فردی کمتر فرصت می کند به رفتار و کردار خود بیندیشد و بیشتر تحت تاثیر عوامل خارجی و محرک های بیرونی قرار می گیرد؛ در نتیجه به لحاظ روحی و راونی آسیب پذیرتر شده است و زودتر به سمت ناهنجاری ها سوق پیدا می کند.
افسردگی یکی از معضلات جوامع امروز است. این بیماری بر خلق و خوی انسان اثر گذاشته و موجب بی نظمی در خواب، انزواطلبی، اختلالات شناختی و ... می شود.

دانشمندان ورزش هوازی را یک روش بدیع برای درمان افسرگی معرفی کرده اند؛ تحقیقات نشان داده این روش بسیار کارآمدتر از روان درمانی در زمان محدود بوده است. به طور کلی دویدن یک داروی ضد افسردگی شناخته شده است؛ این ورزش علاوه بر تناسب اندام سبب نشاط و سرزندگی شده و عملکرد ذهن را در هنگام یادگیری افزایش می دهد.

ورزش با شدت و ریتم مناسب در جلسات متعدد آمادگی جسمانی فرد را بالا برده و استرس های روانی را می کاهد. با ایجاد توانایی بیشتر فیزیکی و بدنی اینتثصور در انسان شکل می گیرد که " من قوی هستم" و انسان قدرتمند کمتر آسیب می بیند.

محققان در توجیه درمان افسردگی با ورزش می گویند: تمرینات ورزشی با افزایش توان قلبی ناخالصی های خون را کاهش داده و با دفع سموم بدن منجر به بهبود دستگاه گردش خون، سیستم تنفسی، گوارشی و اعصاب شده و با ترمیم ارگان های مختلف، تنظیم غدد درون ریز و ترشح هورمون های مورد نیاز تاثیرات انکار ناپذیری بر خلق وخوی انسان دارد؛ از طرفی با ورزش انتقال دهنده های عصبی و سلول های عصبی متعادل و متوازن شده و کارکرد عصبی فرد بهبود بافته و ناهنجاری های روانی از میان می رود.

با این همه فواید که با ورزش هوازی همراه است همه مردم باید بتوانند به انجام آن بپردازند؛ به همین علت دستگاه های ورزشی جانشین مناسبی برای ورزش در محیط بیرون محسوب می شود؛ البته افراد در کنار استفاده از این وسایل باید در فرصت های مناسب به سراغ طبیعت بروند و در فضای باز توانایی جسمانی خود را مورد آزمون قرار بدهند و از طبیعت نیز لذت ببرند.

ورزش کیفیت زندگی را بالا برده و هزینه های درمان را تا حدود زیادی حذف می کند؛ بنابراین هر پولی که صرف ورزش بشود به نوعی صرفه جویی در هزینه های درمان جسمی و روحی است و به لحلظ اقتصادی نیز فعالیت ورزشی مقرون به صرفه تر می باشد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

چه نوع ورزشی برایمان مفید است، هوازی یا قدرتی؟

راهنمای خرید و نگهداری تردمیل بدون موتور

دستگاه های موثر در چربی سوزی

انتخاب مناسب دستگاه فیتنس خانگی

بهترین فرم بدن بر روی تردمیل

چه تفاوتی بین پیلاتس،یوگا و ایروبیک وجود دارد؟

تفاوت بدنسازی و فیتنس چیست؟

مزایای تردمیل دستی

ارتباط کیفیت زندگی و سن فیتنس

بهترین استفاده از شیب تردمیل

بهبود تمرینات فیتنس با تردمیل

تردمیل چه نتایجی را به دنبال دارد؟

فیتنس در زمستان

در هنگام دویدن از درد قفسه سینه پیشگیری کنید!

تفاوت میان درد خوب و درد ناشی از آسیب ورزشی

در حین ورزش چه بنوشیم؟

دوندگان جاده نیز می توانند از تردمیل استفاده کنند!

با 20 دقیقه ورزش روی تردمیل وزن کم کنید!

در خانه به تناسب اندام برسید!

اسکی فضایی یا تردمیل؛کدام را انتخاب کنیم؟

زمستان امسال بر روی تردمیل ورزش کنید!

ورزش با تردمیل در زمستان

تاثیر ورزش هوازی بر روی عروق کرونری

بهترین ورزش هوازی برای شما کدام است؟

راهنمای خرید و نگهداری تردمیل

ورزش های مناسب برای دوران قاعدگی بانوان

با ورزش هوازی عضله سازی کنید!

علائمی که نشانه کم تحرکی هستند

اهمیت انتخاب کفش ورزشی مناسب

چگونه بعضی از افراد هر روز ورزش می کنند؟

ارتباط ورزش هوازی و نشاط

چند تصور اشتباه در مورد انجام حرکات کششی

راه هایی برای نیرومند کردن گامهایتان در پیاده روی

استفاده از شیب تردمیل چه فوایدی دارد؟

مصرف برق یک تردمیل چقدر است؟

اثرات مثبت ورزش در تنظیم فشار خون

علائم هشدار دهنده آسیب های ورزشی

دلایلی که موجب خستگی زودرس می شود؟

نحوه نگهداری از تردمیل برای طولانی شدن عمر دستگاه

تاثیر حداکثر وزن قابل تحمل در انتخاب تردمیل

ارتباط پوکی استخوان با تردمیل

اندام متناسب با دستگاه های هوازی

نکات مهم برای کاهش وزن در میانسالی

توصیه هایی در مورد ورزش در هنگام آلودگی هوا

4 روش برای شروع موفقیت آمیز کاهش وزن

در هنگام ورزش با تردمیل این اشتباهات را انجام ندهید!

با 1 ساعت پیاده روی چه اتفاقی در بدن ما رخ می دهد؟

با شیب تردمیل چگونه تمرین انجام بدهیم؟

3 سوالی که معمولا در مورد تردمیل پرسیده می شود!

نرم افزار کینومپ در تردمیل

ورزش با تردمیل بدون موتور سبب لاغری می شود؟

حرکات کششی پیش از ورزش با تردمیل

چگونه از گردن درد در حین تمرین با تردمیل پیشگیری کنیم؟

فرمول طلایی برای داشتن اندام متناسب!

ورزش هوازی چربی های شکم را مورد هدف قرار می دهد!

کسانی که دچار ضعف زانو هستند چه ورزشی انجام دهند؟

تردمیل برای چه کسانی توصیه می شود؟

جدیدترین مطالب علمی در مورد تردمیل

چگونه با تردمیل ورزش کنیم تا بهتر نتیجه بگیریم؟

دویدن باعث کاهش وزن می شود؟

حقایقی در مورد کاهش وزن و تناسب اندام

توضیحات کامل در مورد تردمیل

کیفیت فریم تردمیل را مد نظر داشته باشید

راه بروید تا سالم بمانید

ورزش در سلامتی انسان چه نقشی دارد؟

تناسب اندام هوازی

چگونگی حرکت تسمه تردمیل بدون موتور

چگونه با ورزش لاغر شویم؟

یک برنامه ورزشی عالی برای ورزش بر روی تردمیل

آموزش صحیح دویدن بر روی تردمیل

سریع بدویم یا طولانی بدویم؟کدام بهتر است؟

موسیقی ورزشی چه تاثیری بر فعالیت بدن دارد؟

ضربان قلب خود را بر روی تردمیل چک کنید

شکم خود را با ورزش چگونه آب کنیم؟

بهترین نوشیدنی ها برای ورزش هوازی

چگونه به ورزش کردن عادت کنیم؟

برای ورزش هوازی چه نوع موسیقی انتخاب کنیم؟

درمان سرطان روده با ورزش هوازی

کدام دستگاه ورزشی برای سوزاندن چربی بهتر است؟

با ورزش بهتر زندگی کنید!

مربی ورزشی خود باشید!

ورزش هوازی و تاثیرات بی شمار آن

با ورزش قلب خود را بیمه کنید!

روشهای تاثیر پذیری بیشتر پیاده روی

تردمیل دستگاه دو درجا

مناسب ترین مواد غذایی و شیوه خوردن آنها پیش از ورزش

برای چربی سوزی پیاده روی بهتر است یا دویدن؟

شکم خود را پنهان نکنید!

تاثیر پیاده روی در کم کردن وزن

قرار دادن تردمیل در کجای خانه بهتر است؟

روشهایی برای طولانی تر کردن عمر تردمیل

6 توصیه مفید برای پیاده روی بر روی تردمیل

کاهش سن بیولوژیکی با ورزش

تردمیل ارزان قیمت و مشکلات احتمالی آن

10 دلیل برای پیاده روی بر روی تردمیل

روزانه بدویم!

بر روی تردمیل کالری بسوزانید

چه زمان شدت تمرین را بر روی تردمیل افزایش بدهیم؟

ورزش با تردمیل چه تاثیراتی بر بدن انسان دارد؟

21 روز آهسته بر روی تردمیل بدوید!

بر روی تردمیل چگونه تنفس کنیم؟

تازه کارها چگونه ورزش کنند؟

پیاده روی بر روی تردمیل با داشتن اضافه وزن زیاد

در مدت 6 هفته چربی های شکم خود را آب کنید!

چگونه با دستگاه های بدن سازی لاغر بشویم؟

تاثیر دویدن بر هورمون های بدن

دویدن راهی برای تناسب اندام

چه ورزشهایی در بهبود جریان خون موثر است؟

روشهایی برای افزایش انگیزه در استفاده از تردمیل

برای افراد مسن تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟

نکاتی جهت چربی سوزی بیشتر با استفاده از تردمیل

تردمیل ماشین لاغری

ساخت و تفکیک عضلات با تردمیل

تاثیرات دویدن بر روی تردمیل

فواید ورزش هوازی با تردمیل

تغییر در برنامه تمرینی شما

ایجاد تنوع در استفاده از تردمیل

تناسب اندام و ورزش روزانه

می توان ورزش را به خانه برد!

کار با تردمیل اشتها را کم می کند!

تاثیرات تردمیل بر روی خواب

دانستنی هایی در خصوص ورزش و کاهش وزن

راه رفتن بر روی تردمیل،اکسیر جوانی

روی تردمیل بدوید!

اشتباهات رایج ورزش با تردمیل

باورهای اشتباه درباره تردمیل

مضرات استفاده از تردمیل

آیا استفاده از تردمیل موجب سکته قلبی می شود؟

راهنمای خرید تردمیل و دوچرخه ثابت

کاربرد پزشکی تردمیل

کاهش وزن با تردمیل در کمترین زمان

نکاتی جهت استفاده از تردمیل

تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت

آشنایی با تردمیل آبی

طناب بزنیم یا روی تردمیل بدویم؟

علت استقبال زیاد افراد از تردمیل چیست؟

عوامل ساده برای جذابتر شدن کار با تردمیل

نکاتی درباره موتور تردمیل ها

برتری تردمیل از پیاده روی در بیرون خانه

چه کفشی برای ورزش روی تردمیل مناسب است؟

چه کنیم که تردمیل به ما آسیب نرساند؟

تردمیل در ورزش حرفه ای چه جایگاهی دارد؟

خواص ویژه تردمیل

نوشیدن آب هنگام ورزش با تردمیل

میزان ورزش روزانه با تردمیل

معرفی تردمیل های پر فروش هایپر جیم

تردمیل و دوران بارداری

دویدن بر روی تردمیل یا جاده

تاثیر تردمیل بر کاهش فشار خون

دویدن بر روی تردمیل یا در فضای باز

کار با تردمیل برای افرادی که دیسک کمر دارند

ایجاد تنوع در کار با تردمیل

برنامه ای برای تمرین با وقفه تردمیل

آب کردن چربی شکم با تردمیل

تمرین استقامتی با تردمیل

اشتباهات رایج در هنگام استفاده از تردمیل

مشخصات یک تردمیل مناسب

قیمت تردمیل، عامل محدود کننده در خرید تردمیل

انتخاب تردمیل با قیمت مناسب

تردمیل خانگی چیست؟

20 نکته کلیدی در خرید تردمیل

تردمیل ضد جاذبه

گرم و سرد کردن بدن هنگام ورزش با تردمیل

مواد غذایی موثر در کاهش وزن

قیمت جدید انواع تردمیل

بخش های بدن درگیر با تردمیل

فواید تردمیل های آبی

قیمت تردمیل EASTRONG

برنامه ورزشی برای تردمیل تک سرعته

ارتباط هوش با تردمیل

لیست قیمت تردمیل برند WNQ

فواید دویدن روی تردمیل

برندهای تردمیل

چند نکته تردمیلی

برنامه برای ورزش با تردمیل

قبل از ورزش با تردمیل گرم کنید

چند نکته برای کاهش وزن

قیمت جدید تردمیل

رفع خستگی پا بعد از ورزش با تردمیل

فواید استفاده از تردمیل بعد از شام

هنگام ورزش با تردمیل چه بنوشیم؟

آموزش تعویض تسمه اصلی تردمیل

درمان افسردگی با تردمیل

کالری 40 ماده غذایی پر مصرف

کدهای ارور تردمیل

قیمت تردمیل های چند کاره

برترین برنامه ها برای تردمیل بدون شیب

دیابت و تردمیل

مواد غذایی دارای کالری منفی

برترین تمرین های جهان برای کاهش وزن با تردمیل

فواید پیاده روی تردمیل

ضربه گیر تردمیل

قیمت تردمیل های جدید

راه هایی برای حفظ تعادل روی تردمیل

رازهایی در مورد مصرف کالری با تردمیل

تردمیل برای کودکان

جدول قیمت تردمیل

نکاتی برای پایین بردن استهلاک تردمیل

چگونه از ورزش با تردمیل لذت ببریم

ورزش هوازی با تردمیل

لیست قیمت تردمیل

معایب استفاده از تردمیل

استفاده های مختلف از تردمیل

قیمت تردمیل پروفشنال و پروتئوس

میزان کالری مصرفی با تردمیل

قیمت روز تردمیل

تردمیل یا الپتیکال

تردمیل چند کاره

نکاتی قبل از انتخاب لوازم ورزشی خانگی

بهترین طریقه استفاده از تردمیل از نظر پزشکان

تردمیل و زانو درد

تفاوت تردمیل مکانیکی و برقی

تاریخچه تردمیل

مشکلات استفاده از دسته تردمیل هنگام دویدن

چه کسانی نباید از تردمیل استفاده کنند

آزمون تست تردمیل قبل از خرید

چگونه یك تردمیل خوب بخریم

اجزاء تردمیل

قیمت انواع تردمیل

چرا تردمیل؟

راهنمای سرویس و نگهداری تردمیل

تردمیل یا دوچرخه ثابت ؟ کدام برای ورزش در منزل مناسب تر است؟

عادت های نادرست در هنگام استفاده از تردمیل

در هنگام خرید تردمیل به 4 نکته باید توجه کرد